ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU



Dzisiaj jest bardzo ważny dzień. Dzień, w którym należy pomyśleć o osobach obdarzonych spektrum autyzmu.
          Ludzkie myśli niejednokrotnie krążą wokół określenia AUTYZM. Wiele osób zastanawia się z czym się wiąże, jakie są jego przyczyny, czy da się z niego wyleczyć? Są tacy, co szufladkują, przypinają etykiety bazując na usłyszanych opowieściach bądź mając jednorazową styczność z osobą z autyzmem. Brak akceptacji, odrzucenie społeczne, to problemy dnia codziennego, którym musimy się przeciwstawić. Jako pedagog specjalny staram się czynić to każdego dnia, miedzy innymi pokazując Wam moją pracę z uczniami ze spektrum autyzmu. To dla mnie najcenniejsza przygoda w jakiej mogę brać udział. Praca z uczniami ze spektrum autyzmu uczy człowieczeństwa, pokory, cierpliwości, wnikliwej obserwacji oraz szacunku dla drugiego człowieka. To dzięki nim potrafię dostrzegać istotne życiowe wartości i cieszyć się każdym dniem.
               Aby zrozumieć drugiego człowieka z autyzmem trzeba wejść w jego świat, dokładnie poznać jego możliwości, potrzeby, sposób w jaki komunikuje się on ze światem. Trzeba spędzić z nim wiele czasu i przede wszystkim dać sobie i jemu szansę na obustronne poznanie i zaufanie! Dlaczego? Ponieważ każdy z nas jest inny, tak jak każda osoba ze spektrum autyzmu. Nie ma dwóch takich samych osób, każda z nich jest indywidualnością...dokładnie tak jak My! Tą różnorodność doskonale oddaje poniższy cytat:

„Niektórzy ludzie z autyzmem wiodą życie w ciszy, zamknięci w sobie, inni szaleją, bo rzeczywistość ich przytłacza. Niektórzy z nich nigdy nie nauczą się poprawnie dziękować. Są jednak tacy, którym ten zwrot tak lekko przechodzi przez usta, że sprawiają wrażenie, jakby rozumieli, co im się właśnie wymsknęło. Niektórzy ludzie z autyzmem chętnie się śmieją i dużo gadają, inni są raczej rzeczowi i małomówni. Niektórzy ludzie z autyzmem rozpaczają z powodu przygnębiających myśli, inni zasiedlają słoneczną stronę życia.

        
Alex Brauns
         „Barwne cienie i nietoperze”


Zatem dajmy sobie szansę zrozumieć osoby z autyzmem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz